Get Adobe Flash player

Dopravu v Banské Bystrici zastavila kalamita

BANSKÁ BYSTRICA - Zpoždění, zaklíněné a zapadlé autobusy a neprůjezdné silnice. Tak vypadalo pondělí 14. ledna v Banské Bystrici. Bez nadsázky se dá říct, že dopravu zastavila kalamita.

Nebývalé přívaly sněhu komplikovaly také provoz nových plynových autobusů, které byly během dne vyměněny za Karosy.


Některé spoje jezdily odklonem, například přes Nové Kaliště. Foceno 14. ledna 2013.

Obyvatelé Banské Bystrice vstali do bílého rána. Už od 5.00 hodin začalo sněžit stejně, jako na celém území Slovenské i České republiky. V dopoledních hodinách se začaly trolejbusy a autobusy zpožďovat, řádově o 5 minut.


Výcvik řidičů v zácviku pokračoval i přes nepřízeň počasí. Foceno 14. ledna 2013.

Odpoledne už byla situace horší, ale i tak se dařilo provoz městské hromadné dopravy udržovat téměř podle jízdních řádů. Nejhorší situace nastala ve večerních hodinách. Nejproblematičtější stav byl na sídlištích Sasová a Fončorda, které se nachází v kopcích.

Kritika se opět snesla na silničáře. Ačkoli totiž sněžit začalo už v pět ráno, v ulicích bylo zhlédnuto jen pár sypačů.


Jeden z plynovch Irisbusů na křižovatce u Lidlu. Foceno 14. ledna 2013.

Během celého dne bylo dispečery vyhlášeno mimořádné opatření: Spoje totiž nemusely zastavovat na zastávkách, které byly do kopce a cestující museli odbavit na nejbližších zastávkách, které byly sjizdné. Jiné linky musely využívat objízdných tras.


Zapadlá kloubová Karosa na křižovatce u Rudohorské pošty. Foceno 14. ledna 2013.

V průběhu odpoledne se také začaly projevovat problémy s novými plynovými autobusy značky Irisbus, které návaly sněhu zdolávaly jen těžko. Pro zajištění bezproblémového provozu proto byly z garáží vypraveny náhradní Karosy a plynové autobusy staženy do garáže.

I Karosy ale měly v některých místech problémy. Například na jedné z křižovatek na sídliště Sasová zapadl jeden kloubový autobus. Řidiče přitom od konce služby dělilo jen několik minut.


Zapadlý autobus linky číso 26 v ulici Jiřího Wolkera. Foceno 14. ledna 2013.

Za zmínku stojí také to, že i během kalamitní situace byli k vidění řidiči v zácviku. Prošli si tak nejsložitější dopravní situací.

Oproti Bratislavě ale situace v Banské Bystrici nebyla nijak vážná. Ve slovenské metropoli se totiž tramvaje, trolejbusy i autobusy vlivem silného a hustého sněžení zpožďovaly o více jak hodinu a některé čtvrti byly od městské dopravy dokonce zcela odříznuty.


Některým autobusům to na zasněžené vozovce klouzalo. Foceno 14. ledna 2013.

Ptáme se vás:

Bylo zrušení papírových jízdenek v Ostravě dobré rozhodnutí?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!