Get Adobe Flash player

Ústecký DP otevřel brány cestující veřejnosti

Po letech nezáživných akcí podobného typu se v sobotu 24. září uskutečnil Den otevřených dveří se vším všudy. Dopravní podnik města Ústí nad Labem cestujícím zpřístupnil trolejbusovou vozovnu ve Všebořicích.

K tomu ale připravil řadu doprovodných akcí, zábavu pro děti i dospělé, hudební produkci a především zajímavou expozici vozů.


Část výstavy byla složena z trolejbusů. Foceno 24. září 2011.

Akce se konala po několika týdnech příprav v sobotu 24. srpna 2011 od 10.00 do 16.00 hodin. Původně měla být do provozovny Všebořice zavedena zvláštní kyvadlová doprava, z návrhu ale sešlo a návštěvníci byli směrováni na pravidelné linky číslo 54 a 56, které kapacitně stačily.


Informační stánek v úrovni vrátnice vozovny Všebořice. Foceno 24. září 2011.

U vstupní vrátnice byl stánek, ve kterém návštěvníci obdrželi plánek provozovny a soutěžní kvíz. Odpovědi na otázky v něm lidé našli v průběhu expozice, ti zdatnější jej dokázali zodpovědět hned u vstupu. Pokud byly všechny odpovědi správné, jako odměna byly vydány propagační materiály DP. Cesta odtud pokračovala až na odstavnou plochu, kde byla připravena rozsáhlá expozice vozidel, která Dopravní podnik města Ústí nad Labem provozuje.


Část vozovny se střediskem pracovníků vrchního vedení. Foceno 24. září 2011.

Cestou na odstavnou plochu s halou denní údržby návštěvníci minuli středisko pracovníků vrchního vedení. Tady si mohli například osahat komponenty trakčního trolejového vedení, detailněji se seznámit s jednotlivými výhybkami a nebo třeba zjistit, že dopravní podnik udržuje celkem 85 kilometrů trolejového vedení nebo že napájení je zajištěno deseti měnírnami.

Stáhněte si...
- Pozvánku na Den otevřených dveří si stáhněte zde.
  (zdroj: www.dpmul.cz)


Pohled na kompletní výstavku vozidel městské dopravy. Foceno 24. září 2011.

Pod trolejovou stopou číslo 4 byla připravena výstavka vozidel MHD. Jako první zájemce upoutala uklizená a čistá Karosa ev.č. 5 s linkovou orientací linky 8. Za ním byl vystaven Citybus ev.č. 27, který se nedávno vrátil po opravě. Tu musel podstoupit po nehodě, ke které došlo v Trmicích.


Vystavená Karosa ev.č. 5 v čele výstavky. Foceno 24. září 2011.

Následoval Mercedes Conecto ev.č. 47, Mercedes Citaro ev.č. 49, Irisbus Crossway LE ev.č. 56, Tedom C12D ev.č. 61 a Solaris Urbino III 15m ev.č. 201. Z kloubových vozů byla cestujícím vystavena Karosa B961.1970 ev.č. 378 a Irisbus Citelis ev.č. 705.


V kloubové Karose byla expozice historie jízdních řádů. Foceno 24. září 2011.

Co se týče trolejbusů, tak byly prezentovány jak nejnovější trolejbusy Škoda Irisbus 25Tr (vystaven vůz 607) a Škoda 22Tr (vůz 603), tak i zástupce modernizovaných vozů, tady ev.č. 546. Právě tento vůz vyjel poprvé v pondělí 6. června v den, kdy došlo U Pěti oblouků k mimořádné události. Samozřejmě ale nechyběl ani zástupce nejrozšířenějšího typu provozovaných vozů; vozy 15Tr reprezentoval vůz ev.č. 521.


Zájemci si mohli vyzkoušet testy autoškoly. Foceno 24. září 2011.

Samostatnou prezentací se mohla pochlubit autoškola dopravního podniku. Po prohlídce autobusu Karosa B952.1718 ev.č. 10, kterou dopravce používá právě pro výcvik řidičů autobusů, a osobního automobilu s RZ 6U6 6788 si zájemci mohli nanečisto vyzkoušet také vyplnění testů autoškoly.


Vystavený autobus coby autoškola určená pro cvičné jízdy. Foceno 24. září 2011.

V čele výstavky pak byl vůz 14Tr ev.č. 403, jediný zástupce tohoto typu v Ústí, coby dětský výukový trolejbus. Jde o společný projekt dopravního podniku a ústeckého magistrátu spolufinancovaný z evropského projektu Civitas Archimedes. Cílem tohoto projektu je naučit školáky, jak se chovat v prostředcích městské dopravy i na zastávkách, jak číst v jízdních řádech, jak se chovat při přepravní kontrole nebo třeba, jak nastoupit a vystoupit v zastávce na znamení.


Dětský výukový trolejbus odstavený pod pátou stopou. Foceno 24. září 2011.

Během dne mohli návštěvníci zavítat také do haly denní údržby, kde byly kromě dalších vozů vystaveny také jednotlivé komponenty motorové části. Před ní byla vystavena Tatra, která se používá při odtazích porouchaných vozů na trati.

Stáhněte si...
- Jízdní řády linek 54 a 56 do/z Všebořic si stáhněte zde.
  (zdroj: www.dpmul.cz)


Hala denní údržby se také otevřela veřejnosti. Foceno 24. září 2011.

Celým krásným slunečným dnem provázeli moderátoři Josef Tovara a David Perez, kteří své vstupy prolínali s písničkami na dopravní tématiku. Ke slovu se ale také samozřejmě dostali výkonný ředitel dopravního podniku Tomáš Kraus nebo šéfredaktor podnikového zpravodaje Emhádéčko Filip Vlček.


Moderátoři David Perez (vlevo) a Josef Tovara (vpravo). Foceno 24. září 2011.

Zajímavou atrakcí nejen pro děti, ale i dospělé, bylo nasazování sběračů na trolejové vedení. Právě kvůli tomu, aby si tuto činost mohly vyzkoušet také malé děti, byly sníženy přítlaky ve sběračích. Děti si také mohly postavit tramvajovou trať z Předlic do Krásného Března nebo třeba poskládat puzzle z dětských obrazků. Za odměnu pak dostaly drobnou sladkost.


Děti i dospělí si zkoušeli také bidlování, tedy nasazování sběračů. Foceno 24. září 2011.

Velice poutavá a zajímavá byla expozice historie vývoje jízdních řádů i grafikonů pro řidiče umístěna v jednom z autobusů. Zájemci v dalším autobuse pak mohli zhlédnout také vybraná schémata linkového vedení od sedmdesátých let až po současnost. Odprezentováno tak například bylo i schéma splňujícího nový grafický manuál.


Expozice historie jízdních řádů a grafikonů unitř autobusu. Foceno 24. září 2011.

A závěr? Dopravní podnik města Ústí nad Labem nastavil laťku hodně vysoko. Přes sedm stovek návštěvníků je na první takovou velkolepou akci velmi dobré skore. Co je ale především motivující pro uspořádání další takové akce, jsou radostné výrazy dospělých a úsměvy malých Ústečánků. A nejen jich! Akci totiž navštívili i lidé z Liberce nebo Prahy...


Dětské hry mnohdy zaměstnaly i dospělé :-). Foceno 24. září 2011.

Ústecký kraj teď

zdroj: http://www.kr-ustecky.cz/

zdroj: http://www.chmi.cz/

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Redakce Ústí nad Labem:

210 vysocina
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček
- František Živnůstka
- David Koritenský
- Margita Koritenská
- Miroslav Hruška
- Michal Fořt
- Ladislav Grepl

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Ptáme se vás:

Je správné, že stát nabízí rychlíkové železniční linky soukromým dopravcům?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!