Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Vybíráme napříč z krajů...

 Na Rail Business Days
ukáží první bateriový vlak

 Pražské metro důstojně
oslavilo 50 let provozu

 Pardubice od Škody koupily
další trolejbusy 32Tr

 Táborští strojvedoucí
se školí na RegioFoxech

Platba kartou v MHD vede, lidem vyhovuje více

ČESKÁ REPUBLIKA - Zaplatit jízdné přímo ve voze MHD je dnes realita pro cestující téměř ve všech velkých českých městech. Podle Sdružení dopravních podniků ČR obliba bezhotovostních plateb v MHD neustále stoupá.

Díky zjednodušení celého procesu se některým dopravním podnikům dokonce prokazatelně zvyšuje počet prodaných jednorázových jízdenek.


Platební terminály začaly akceptovat platební karty (1. listopadu 2015, Filip Vlček).

Čím dál víc lidí také využívá pro nákup jízdenek přes e-shopy dopravních podniků, aplikace na chytrých telefonech nebo SMS jízdenky. Všechny tyto nákupy samozřejmě probíhají také bez hotovosti. V jedenácti městech lze kartou zaplatit dokonce i pokutu revizorovi. "Platbu kartou při nákupu jednorázových jízdenek preferují cestující ve většině měst, kde je taková platba možná. V rámci našeho sdružení je to 18 dopravních podniků, další tři tuto službu plánují zprovoznit v nejbližší době," uvedl předseda Sdružení dopravních podniků ČR Tomáš Pelikán, který je zároveň ředitelem Dopravního podniku města Pardubic.

Právě v Pardubicích nainstalovali do všech vozů platební terminály v roce 2021 a cestující motivují k využití tohoto způsobu nákupu. "Benefitem pro cestujícího při platbě kartou je zvýhodněný tarif oproti papírové jízdence nebo platbě u řidiče. Nákup kartou aktuálně tvoří 56 % z celkového nákupu jednorázových jízdenek a i nadále se chceme k bezhotovostním platbám posouvat," dodal Pelikán. Dopravní podniky kopírují obecný trend a snaží se nákup jízdenek, ať už jednorázových nebo časových, svým zákazníkům co nejvíce usnadnit.

Víte, že...
...platit kartou je možné například Děčíně, Jihlavě, Liberci, Opavě nebo Táboře?
...brzy spustí možnost platby kartou také v Mostě, Olomouci a Zlíně?


Platit kartou je možné také například v Praze (11. dubna 2016, DPP/Pavel Hejna)

Průkopníkem v oblasti elektronického odbavení je Dopravní podnik Ostrava, který se jako první dopravní podnik v republice kompletně vzdal všech papírových jízdenek. "Jako první v republice jsme také už od roku 2016 umožnili našim cestujícím koupit jízdné bezkontaktní platební kartou přímo ve voze. Následně jsme na začátku roku 2020 zrušili všechny papírové jízdenky. Ve vozech tak cestující mohou zaplatit za jízdné bezkontaktní platební kartou, nebo kreditní jízdenkou. Bezkontaktní platební kartou ve vozech MHD v Ostravě dnes platí 73 % cestujících, a například při velkých hudebních festivalech se ukazuje, že díky jednoduchosti je tento způsob odbavení velmi efektivní," uvedl ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

V Brně pojmenovali systém placení kartou ve voze, který funguje od července 2020, Pípni a jeď. "Jízdenky koupené prostřednictvím této služby činí téměř 25 procent celkových tržeb a tento poměr stále roste. Naopak klesá zájem o papírové jízdenky a o SMS jízdenky. Od cestujících stále sbíráme na službu Pípni a jeď pozitivní zpětnou vazbu za její jednoduchost a pohodlnost. I přes naše počáteční obavy si ji chválí i starší cestující," potvrdil také Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna. 


Dnes už ve vozech najdeme jen žlutý odbavovací terinál (16. prosince 2019, Filip Vlček)

Česká republika teď

zdroj: http://worldcamera.net/

zdroj: http://worldcamera.net

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

Ptáme se vás:

Preferujete klasické linky trolejbusů pod trolejovým vedením a nebo jste spíše pro parciální trolejbusy mimo troleje?
 

Naši mediální partneři:

      
20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!