Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 Vsetínské nádraží letos
čeká velká proměna

 Ostravské Stadlerky samy
zastaví před překážkou

 Liberečany vozí čtveřice
nových autobusů SOR

Bezpapírová Ostrava: Lidé platí bezkontaktně

OSTRAVA - Papírové jízdenky jsou v ostravské MHD již definitivně minulostí. Zatímco papírové jízdenky v moravskoslezské metropoli nekoupíme teprve půl roku, placení jízdného bezkontaktní platební kartou je možné již čtyři roky.

Cestující v rámci sítě Dopravního podniku Ostrava si od počátku roku 2020 koupili celkem 2,1 milionů kusů jízdenek bankovní kartou...


Nové prodejní automaty na kreditové jízdenky (22. května 2020, Filip Vlček)

Už čtyři roky mohou cestující v síti Dopravního podniku Ostrava platit platebními kartami. "Dopravní podnik Ostrava byl prvním dopravním podnikem v Česku, který zavedl v celé síti bezkontaktní platby kartou bez tisku jízdenky," připomněla tisková mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková. Díky jedinečnému systému, který sám vyhodnocuje nejvýhodnější cenu jízdného pro cestující, začaly následně klesat prodeje papírových jízdenek natolik, že se je dopravní podnik k 31. prosinci 2019 rozhodl úplně zrušit. Ostrava se tak stala opět prvním městem se zcela bezpapírovou městskou dopravou. 

Důvodem k této revoluční změně byly kromě poklesu prodeje papírových jízdenek i ekonomické důvody. Zatímco do tehdejšího systému automatů na papírové jízdenky, jejich tisk a červené označovače ve vozech městské dopravy musel dopravní podnik ročně investovat zhruba 15 milionů korun, provozní náklady na údržbu nového systému vyjdou přibližně na 4 miliony korun. Přechodem na elektronické jízdné tak dopravní podnik ušetří ročně 10 milionů korun.


Dnes už ve vozech najdeme jen žlutý odbavovací terinál (16. prosince 2019, Filip Vlček)

I přes prudký pokles cestujících v době pandemie koronaviru koupili cestující v rámci sítě Dopravního podniku Ostrava od počátku roku 2020 celkem 2,1 milionů kusů jízdenek bankovní kartou včetně plateb prostřednictvím Apple Pay a Google Pay. V roce 2019 to za stejné období od ledna do června bylo 2,4 milionů kusů. Červnové prodeje roku 2020 se už ale vrátily k běžnému objemu shodnému s červnem 2019, kdy v loňském červnu bylo prodáno 414.794 kusů jízdenek, kdežto letos se prodalo celkem 427.364 kusů.

"Cestující se po koronavirové pandemii vrátili, a to je pro nás ta nejdůležitější a nejlepší zpráva. Pokles tržeb způsobených pandemií koronaviru nebude mít v letošním roce naštěstí žádný vliv na plánované investice v oblasti oprav a modernizací tratí nebo nákupů nových vozidel. Již od začátku léta probíhají náročné stavební akce, mimo jiné s cílem zrychlení tramvajového provozu ve vybraných úsecích až na 80 km/h," uzavřel generální ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.


Pro Ostravu typické označovače z MHD již zmizely (16. prosince 2019, Filip Vlček)

Moravskoslezský kraj teď

zdroj: http://portal.chmi.cz/

zdroj: http://kamery.eabm.cz/

Počasí Ostrava - Slunečno.cz

Redakce Ostrava:

214 moravskoslezsky
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček
- Martin Kramer

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Ostrava na youtube:

Ptáme se vás:

Omezili jste v roce 2020 cestování vlaky Českých drah či jiných dopravců?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!