Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 Vsetínské nádraží letos
čeká velká proměna

 Ostravské Stadlerky samy
zastaví před překážkou

 Liberečany vozí čtveřice
nových autobusů SOR

Po nové tramvajové trati projely první tramvaje

PLZEŇ - Tramvajová síť v Plzni je zase o stovky metrů rozsáhlejší. Cestující dostali jako pomyslný vánoční dárek prodloužení tramvajové tratě ze zastávky Bory do nové točny Univerzita umístěné u Západočeské univerzity.

Na novou trať byla prodloužena pravidelná tramvajová linka číslo 4, současně s tím se zěnila také část tras regionálních autobusů...


Konečná zastávka u Univerzity (16. prosince 2019, Jakub Klimeš).

"Prodloužili jsme pro naše město zcela klíčovou tramvajovou trať. Nyní vede k areálu Západočeské univerzity a městskému industriálnímu parku Borská pole. Díky tomu odbouráme dopravní bariéry pro tyto oblasti a zajistíme dostatečné kapacitní napojení území, jež v uplynulých letech dosáhlo největší koncentrace ekonomických i vzdělávacích aktivit v rámci Plzně. Dosud obsluhovaly Borská pole pouze autobusy a jedna linka trolejbusu. Nyní už nebudou muset lidé při cestách z centra přestupovat," uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Tramvajové propojení Západočeské univerzity s centrem Plzně je pro Západočeskou univerzitu velice významná událost. "Jsem rád, že jsme k ní mohli také přispět. Naši studenti a zaměstnanci se rychleji dostanou do školy a budou moci využívat praktického spojení fakult v centru s těmi na Borských polích. Navíc budou Plzeňanům mnohem dostupnější akce, které pořádáme pro veřejnost. Zkrátka se můžeme těšit na to, že univerzita bude lidem v Plzni mnohem blíže," řekl rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček.

Nová trať je dlouhá téměř 1,5 kilometru

"Staveniště bylo předáno v září 2018, s výstavbou jsme začali v říjnu. Trať měří 1,3 kilometru a v ulici U Letiště je její součástí také točka tramvají. V rámci stavby jsme se museli vypořádat i s novým mostem přes silnici I/27, tedy přes dálniční přivaděč. Most váží 350 tun, jeho délka je 38 metrů, výška necelých osm metrů," přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář, do jehož gesce spadá magistrátní odbor investic, který měl celou stavbu na starosti.


Souprava tramvají vjíždějící do obratiště Bory (16. prosince 2019, Jakub Klimeš).

Součástí stavby tramvajové trati je vybudování nového přestupního uzlu Kaplířova a Dobřanská, který bude sloužit pro městskou hromadnou dopravu Plzně a veřejnou linkovou dopravu Plzeňska. "Pro město Plzeň je tento přestupní uzel klíčový, umožní cestujícím přestup z příměstských autobusových linek z Přešticka a Nýřanska na linky městské hromadné dopravy v Plzni. Náklady na stavbu si vyžádají 63 milionů korun. Z důvodu zvýšení přehlednosti křižovatky ulic Klatovská, Kaplířova, U Borského parku na ní vybudujeme světelnou signalizaci. Křižovatka ulic Kaplířova a Dobřanská byla přestavěna na okružní křižovatku," řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Michal Vozobule.

Současně se zprovozněním tramvajové trati na Borská pole došlo od neděle 15. prosince ke zprůjezdnění Kaplířovy ulice pro individuální automobilovou dopravu. V provozu ji bude možno využívat do neděle 16. února 2020, a to z důvodu přerušení stavebních prací v rámci zimní přestávky. V případě nepříznivých klimatických podmínek v polovině února bude termín uzavření Kaplířovy ulice upřesněn. Poté se Kaplířova ulice včetně křižovatky Klatovská – U Borského parku kompletně otevře v průběhu měsíce května 2020.

Součástí nové tratě jsou čtyři nové zastávky

"Na trase linky číslo 4 přibydou čtyři nové tramvajové zastávky v obou směrech, a to Borský park před křižovatkou ulic Klatovská, Kaplířova, U Borského parku, Bory v nové točce v ulici Dobřanská, Technická u Západočeské univerzity na Borech a Univerzita poblíž ulice U Letiště. Do točky Bory budou zajíždět všechny tramvajové spoje, pouze některé budou pokračovat až na konečnou Univerzita," informoval Jiří Ptáček, generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků. Změny se dotknou i autobusových linek, které obsluhovaly konečnou Bory v ulici U Borského Parku. Nově se přesouvají do nového přestupního terminálu Bory v ulici Dobřanská.


Odstavené autobusy v obratišti Bory (16. prosince 2019, Jakub Klimeš).

"Tramvajovou trakci považujeme za strategický mód dopravy v rámci dopravy v Plzni. Jsem rád, že vybudováním této části tramvajové tratě po dlouhé době rozšiřujeme kapacitní a ekologickou dopravu, která přispívá ke zlepšení životního prostředí v intravilánu. Pamětníkům mohu připomenout, že poslední rozšíření tramvajové tratě proběhlo v květnu 1990, tedy před více jak 29 lety," dodal Roman Zarzycký, 1. náměstek primátora.

Plzeň vybudovala novou tramvajovou trať od křižovatky Klatovská, Kaplířova a U Borského parku po ulici U Letiště, včetně přemostění silnice I/27. Akce za 616 milionů korun s DPH získala podporu z Evropské unie prostřednictvím nástroje ITI Plzeňské metropolitní oblasti, a to ve výši 355 milionů korun. Kolaudace je plánována na listopad 2020, do té doby budou jezdit tramvaje po nové trati ve zkušebním provozu. Slavnostní otevření tramvajové trati se konalo v neděli 15. prosince, trasu jako první projely historická tramvaj a vánoční tramvaj. Zhotovitelem stavby je sdružení firem TSS GRADE a Doprastav CZ. Součástí stavby je i vybudování nového terminálu městské hromadné dopravy a veřejné linkové dopravy Plzeňska v Dobřanské ulici.


První zkušební průjezd tramvají po nové trati vlastní silou (11. prosince 2019, Jakub Klimeš).

Plzeňský kraj teď

zdroj: http://plzen.cz/

zdroj: http://www.chmi.cz/

Počasí Plzeň - Slunečno.cz

Plzeň na youtube:

Redakce Plzeň:

210 vysocina
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček
- Jakub Klimeš

Kontakt na redakci:
- plzensky@vlcoun.cz 

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Ptáme se vás:

Omezili jste v roce 2020 cestování vlaky Českých drah či jiných dopravců?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!