Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Vybíráme napříč z krajů...

 V Olomouci vyjela první
letošní Vánoční tramvaj

 Jízdné v ostravské MHD
od prosince podraží

 Šotouši jsou důležití,
říká Linda Hailichová

 Teplické trolejbusy bude
servisovat Škodovka

Za jízdné si od ledna Plzeňané trochu připlatí

PLZEŇ - Cestující v západočeské metropoli musí od ledna počítat s tím, že je jízdné vyjde zase o pár korun dráž. Největší rozdíl pocítí cestující, kteří tak často MHD nejezdí, naopak ceny časových kuponů podraží o pár procent.

Město k tomuto kroku muselo přistoupit s ohledem na narůstající vstupní náklady. Data navíc uvádí, že MHD cestuje dokonce více cestujících, než před covidem...


Cestující v plzeňské MHD si za jízdenky připlatí (9. srpna 2018, Vlčoun/Filip Vlček)

Plzeň upraví od 1. ledna 2024 tarif jízdného ve své městské hromadné dopravě. Reaguje tak na fakt, že výrazně rostou náklady. Dobrou zprávu je, že přestože inflace přesahuje 15 procent, zdražení MHD bude mírnější. Průměrně se tarif navýší o 11 %. Výrazněji, o 16 až 20 % stoupne cena jednorázových jízdenek, naopak u celoročního předplatného bude míra zdražení jen 7,5 %. Podmínky pro bezplatnou přepravu se nemění, zdarma budou i nadále cestovat například děti do 15 let s Plzeňskou kartou, dárci krve, senioři nad 65 let.

Stávající nepřestupní jízdenka tak podraží ze stávajících 22 korun na 26 korun. Přestupní jízdenka na 60 minut, se kterou lze cestovat nejen v MHD, ale v rámci daných tarifních pásem také ve vlacích či krajských autobusech, pak podraží ze stávajících 24 na 28 korun. Cena jednodenní, respektive 24 hodinové jízdenky se pak zvedne ze stávajících 72 na 84 korun. Měsíční jízdenka pro dospělého cestujícího pak podraží z dosavadních 520 korun na 546 korun, cena roční jízdenky se pak zvedne ze stávajících 4252 na 4574, tedy o pouhých 322 korun. 


Od ledna se cena nepřestupní jízdenky zvedne (22. února 2018, Vlčoun/Jakub Klimeš)

"Jsem velmi rád, že kolegové ve vedení města přijali můj návrh nepromítat zcela inflaci do jízdného a ochránit občany využívající MHD před plnými dopady zdražování. Zejména u celoročního předplatného, které je pro jednotlivce, a hlavně rodiny zpravidla na konci roku citelným výdajem, je důležité udržet přijatelnou cenu. Aktuální data ze sčítačů ve vozech hovoří o tom, že MHD je v Plzni využívána na úrovni ještě vyšší než před covidem, což je pro udržitelnou mobilitu ve městě výborná zpráva a příznivou cenotvorbou tarifu, zejména posilováním výhodnosti předplatného, chceme tomuto trendu napomáhat,“ řekl již dříve náměstek primátora pro oblast dopravy Aleš Tolar.

Změnou tarifu plní Rada města Plzně platné usnesení z roku 2015, jež navrhuje valorizovat ceny jízdného o roční míru inflace a případně i o jiné faktory, které mají vliv na konečnou cenu jízdenky. Zároveň dojde ke kompletnímu sjednocení podmínek pro cestování v Plzeňském kraji u cestujících ve věku od 15 do 26 let. K tomu, aby mohli cestovat na zlevněné jednotlivé jízdné v MHD, již od 1. 1. 2024 nebudou potřebovat Plzeňskou kartu. Od 15 do 18 let jim postačí doklad totožnosti a od 18 do 26 let ISIC karta, případně žákovský průkaz. 


Navýšeny budou i ceny časových jízdenek (30. června 2016, Vlčoun/Jakub Klimeš)

Plzeňský kraj teď

zdroj: http://www.zaktv.cz/

zdroj: http://www.chmi.cz/

Počasí Plzeň - Slunečno.cz

Plzeň na youtube:

Redakce Plzeň:

210 vysocina
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček
- Jakub Klimeš

Kontakt na redakci:
- plzensky@vlcoun.cz 

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Ptáme se vás:

Ve kterém městě mají nyní dle vás parciální trolejbusy nejlépe "našlápnuto"?
 

Naši mediální partneři:

  20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!