Get Adobe Flash player

Veřejnost mohla nahlédnout do Garáží Klíčov

PRAHA - Poměrně skromnou oslavu připravil Dopravní podnik hlavního města Prahy v rámci 40. výročí vzniku autobusových gráží Klíčov, ze které každý pracovní den vyjíždí přes více jak 200 vozů.

Akce se uskutečnila v sobotu 9. března a lidé se mohli do prostor jinak veřejnosti nepřístupných podívat od 10.00 do 14.00 hodin.


Prostor deponovací haly se služebním vozem. Foceno 9. března 2013.

Právě úderem 10.00 hodiny se pro veřejnost otevřela vjezdová brána provozovny Klíčov a první návštěvníci mohli vstoupit do areálu. Dopravní podnik nabídl zájemcům pohled do mycí linky, haly denní údržby, na část odstavné plochy a nebo zázemí řidičů.


Čerpací stanice PHM. Foceno 9. března 2013.

Například výpravna byla pro mnohé nejzajímavější. Lidé nakoukli do míst, kde se řidiči každý den seznamují s aktuálními trasami linek, výlukami, uzavírkami a nebo třeba rozpisem směn na pár následujících dnů. Pro návštěvníky zde bylo zřízeno také dočasné informační středisko.

Raritou byla také prezentace tří historických autobusů, a sice Karosy B 732, Karosy ŠM11 a Škoda 706 RTO.


Liazka připravená k odtahu nepojízdného autobusu. Foceno 9. března 2013.

Návštěvníky hned za branou uvítal ale také jeden z nejnověji dodaných kloubových autobusů SOR ev.č. 6800. Nechyběly ani midibusy Solaris nebo naopak Karosa ev.č. 5915, která si najíždí své poslední kilometry. Škodou bylo, že lidé nebyli vpuštěni na odstavnou plochu.


Dětské šlapací káry (nejsou na snímku :-). Foceno 9. března 2013.

Svojí techniku tady ukázali také hasiči. Kromě klasické Tatry se tady návštěvníkům odprezentovala i cisternová stříkačka Liaz, před kterou se třpytila řada pohárů ze soutěží a dalších ocenění.


Vystavená hasičská technika. Foceno 9. března 2013.

Hodně velké zklamání v návštěvnících probouzela omezená trasa, po které se mohli pohybovat. Bylo to ovšem dáno nekázní některých návštěvníků, kteří dokonce odcizovali nedílné součásti některých vozů. Šlo především o tankovací karty a další náležitosti autobusů.

Nechyběly ale ani hry pro děti nebo nabídka občerstvení. Zkrátka každý si i přes menší velkolepost akce přišel na své.


Historický autobus ŠM11 v garáži Klíčov. Foceno 9. března 2013.

Kyvadlovou dopravu zajišťovala v době od 10.00 do cca 14.30 hodin v trase Českomoravská - Vysočanská - Prosek - Garáže Klíčov a zpět zvláštní autobusová linka označená jako linka 747.

Stáhněte si...
- Souhrnný jízdní řád linky 747 si stáhněte zde.
- Zastávkový jízdní řád linky 747 ze zastávky Českomoravská si stáhněte zde.
- Zastávkový jízdní řád linky 747 ze zastávky Garáže Klíčov si stáhněte zde.


Další z historických autobusů... Foceno 9. března 2013.

Garáž Klíčov, která svých prvních 37 autobusů vypravila 5. března 1973, je tvořena čtyřmi objekty. Kromě parkovací haly pro přibližně 98 autobusů s halou denního ošetření a denních kontrol jde také o administrativní budovu spojenou s dílenskou halou a dvěma menšími halami k mytí.


Pohled na přední část provozovny Klíčov. Foceno 9. března 2013.

"První návrhy k vybudování garáže na Klíčově vznikaly již ve 40. letech. Od konkrétnější myšlenky z 50. let, kdy Klíčov měl s garážemi v Dejvicích a Kačerově vytvořit trojúhelník, který pokryje mapu pražské dopravy, muselo uběhnout ještě dvacet let do úspěšné výstavby," uvedl Pavel Fojtík, vedoucí archivu dopravního podniku.

Projekt garážovací haly pochází z pera inženýra Josefa Zemana, který se podílel i na projektování Žďákovského mostu, ve své době největšího jednoobloukového ocelového mostu nedaleko Orlíku. O historii výstavby vypovídala také malá výstavka.


Informace pro řidiče visící ve výpravně. Foceno 9. března 2013.

V garážích pracuje necelých sedm stovek zaměstnanců všech kategorií, z nichž přes 500 tvoří řidiči autobusů. Ti mají k dispozici celkem tři stovky autobusů, a sice 135 kloubových, 154 standardních a 10 midibusů. V únoru garáž vypravovala v ranní špičce 208 autobusů.


Jeden z poutačů výstavky o historii garáže. Foceno 9. března 2013.

V souvislosti s důležitým výročím garáže trvá až do konce března ve stanici mera Prosek výstava o historii této provozovny.

"Výstava představuje, jak měla garáž Klíčov, která se svým architektonickým pojetím stala charakteristickou stavbou této části Prahy, původně vypadat, jak se stavěla a jaké byly počátky jejího provozu" uzavřela Aneta Řehková z tiskového oddělení dopravního podniku.


Autobusová linka číslo 747 v zastávce Garáže Klíčov. Foceno 9. března 2013.

Na facebookové stránce Vlčoun.cz můžete zhlédnout krátké video ze Dne otevřených dveří (přímý odkaz ZDE).


Vývěska s jízdním řádem v zastávce Prosek. Foceno 9. března 2013.

Praha teď

zdroj: http://worldcamera.net/

zdroj: http://worldcamera.net

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

Redakce Praha:

201 praha
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček
- Michal Fořt
- Jakub Lachout
- Ondra Kašpárek
- Vojta Beneš
- Antonín Jelínek

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Ptáme se vás:

Bylo zrušení papírových jízdenek v Ostravě dobré rozhodnutí?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!