Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 Vsetínské nádraží letos
čeká velká proměna

 Ostravské Stadlerky samy
zastaví před překážkou

 Liberečany vozí čtveřice
nových autobusů SOR

První parciální trolejbusy již doráží do Brna

BRNO - Dodávka zbrusu nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Vozy jsou nízkopodlažní, vybavené klimatizací a nově umožňují i samostatnou jízdu v úsecích bez trolejového vedení.

Jde o vůbec první parciální trolejbusy, které tak postupně výrazně rozšíří stávající vozový park Dopravního podniku města Brna...


Jeden z prvních parciálních trolejbusů v Brně (19. března 2018, DPMB).

Parciální trolejbus je typ trolejbusu, který je vybaven bateriemi pro samostatnou jízdu bez trolejového vedení. Plně nabité baterie umožňují nezávislou jízdu v řádech až několika desítek kilometrů. "Dopravní podnik města Brna pořídí celkem deset kusů těchto vozů. První dorazil v pondělí, další v úterý a poslední očekáváme ve středu. Dodávka dalších vozů je v plánu průběžně do konce srpna," prozradil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Nabíjení baterií probíhá rekuperačně při elektrodynamickém brzdění vozidla nebo přímo z trolejí. "Další novinkou v brněnském provozu budou poloautomatické sběrače, což znamená, že stahování sběračů a zajištění ve stažené poloze je automatické," doplnil technický ředitel dopravního podniku Jaromír Holec. Při přechodu z jízdy pod trolejovým vedením na jízdu na baterii řidič nemusí vystupovat z vozidla. Stejným způsobem je možné sběrače automaticky zvednout. Velkou výhodou nových vozů bude jejich kompletní nízkopodlažnost, ale také klimatizace, která je i v prostoru pro cestující.


Pohled do interiéru jednoho z parciálních trolejbusů (19. března 2018, DPMB).

Brněnská trolejbusová síť patří k nejrozsáhlejším v České republice. Její celková délka přesahuje 54 kilometrů. Na třináct trolejbusových linek je denně nasazeno okolo 110 vozů. V brněnských podmínkách budou nové trolejbusy nasazovány především na opravované úseky trolejbusových linek, kde by bylo nutné trolejbusy nahrazovat náhradní autobusovou dopravou. Taková příležitost nastane v nejbližší době na lince 32 při opravě ulice Chodská.

Na Moravě se s parciálními trolejbusy už cestující mohou svézt v Ostravě. Zdejší dopravní podnik je po nutném záběhu na většině linek nasadil na trolejbusové linky číslo 101 a 106, které začaly od 4. března zajíždět do míst bez trolejového vedení. Nově tak trolejbusy jezdí z Hranečníku k LDN a v oblasti Bazal přes Kamenec.

Čtěte také...
- Parciální trolejbusy vyrazily do ulic Ostravy (vydáno 14. března 2018).
  (zdroj: www.vlcoun.cz).


Stanoviště řidiče trolejbusu, který začne jezdit v Brně (19. března 2018, DPMB).

Jihomoravský kraj teď

zdroj: http://www.brno.cz/

zdroj: http://www.zeremevesmir.cz/

Počasí Brno - Slunečno.cz

Redakce Brno:

211 jihomoravsky
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček

Kontakt na redakci:
- jihomoravsky@vlcoun.cz 

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Brno na youtube:

Ptáme se vás:

Omezili jste v roce 2020 cestování vlaky Českých drah či jiných dopravců?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!