Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 Vsetínské nádraží letos
čeká velká proměna

 Ostravské Stadlerky samy
zastaví před překážkou

 Liberečany vozí čtveřice
nových autobusů SOR

Liberecký DP nemusí vracet milionové dotace

LIBEREC - Ministerstvo prominulo Dopravnímu podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou sankce za porušení dotačních pravidel v celkové výši 190 miliónů korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Problém se týkal dotace na rekonstruovaný úsek meziměstské tramvajové trati mezi zastávkami Fügnerova a U Lomu...


Mlýnská ulice na počátku stavebních prací (24. července 2009, Zdeněk Mazánek).

Protože v jedné části trati nebylo zřejmé její vedení, byla stavba rozdělena na dvě části, a to na úsek Fügnerova - Klicperova, na kterou byla poskytnuta dotace ve výši 79 milionů korun, a Klicperova - U Lomu s dotací 111 milionů. První úsek byl postaven v roce 2009, druhý v letech 2010 a 2011.

Právě druhý úsek byl veden přes pozemek holandského developera, plánujícího postavit na místě zbourané Textilany obchodně-administrativní centrum, přičemž neustále měnil plány. Po získání dotace tedy ještě nebylo jasné, zda nová trať povede nově středem uvolněné plochy nebo pod svahem Broumovské. Nakonec byla zrealizována první varianta, ve které měly být tramvajové zastávky v budoucnu součástí centra. Z jeho stavby ovšem nakonec sešlo.


T2R ev.č. 19 mezi Lomem a Textilanou (6. července 2013, Zdeněk Mazánek).

Ač byl projekt i dotace schváleny, našlo ministerstvo financí v roce 2012 v projektu pochybení v podobě rozdělení projektu na dvě části. Rozdělené zakázky byly podlimitní a tudíž se na ně nevztahovaly tak přísné podmínky na zveřejňování informací pro uchazeče. Podle úředníků z Regionálního operačního programu se tedy informace o zakázce nemusely dostat k širšímu množství firem, které mohly mít zájem novou trať postavit.

Proto požadovalo navrácení celé dotace ve výši 190 milionů korun a zaplacení stejně vysokého penále, což by bylo pro Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou likvidační, a proto DP podal stížnost. Suma 190 milionů je mimochodem i celková výše roční dotace na provoz od města Liberce.


T2R ev.č. 19 v Mlýnské ulici (5. prosince 2012, Zdeněk Mazánek).

Na konci dubna ministerstvo zkonstatovalo, že k žádnému porušení zákona nedošlo a prominulo vrácení první dotace ve výši 79 milionů korun, o měsíc později i druhé dotace ve výši 111 milionů korun.

To umožňuje dopravnímu podniku pracovat na nových projektech, pro které se pokusí získat nové dotace, jako je rekonstrukce tramvajové trati v Rumunské ulici, výstavba nové trati do Rochlice, nákup nových autobusů nebo prodloužení tramvajové tratě v Jablonci nad Nisou, pro které byl již v květnu vybrán generální projektant stavby. Ten bude řešit s dalšími společnostmi i související stavby včetně výstavby terminálu v Kamenné ulici.


Tramvaj T3m ev.č. 58 u Lomu ještě na původní trati (26. června 2011, Zdeněk Mazánek).

Liberecký kraj teď

zdroj: http://www.anetliberec.org/

zdroj: http://www.anetliberec.cz/

Počasí Liberec - Slunečno.cz

Redakce Liberec:

207 liberecky
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček

Kontakt na redakci:
- liberecky@vlcoun.cz 

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Ptáme se vás:

Omezili jste v roce 2020 cestování vlaky Českých drah či jiných dopravců?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!