Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 Vsetínské nádraží letos
čeká velká proměna

 Ostravské Stadlerky samy
zastaví před překážkou

 Liberečany vozí čtveřice
nových autobusů SOR

Krize v Liberci: Dočasně se prodlouží intervaly

LIBEREC - Po osmi letech bude MHD v Liberci zajišťována bez smluvních dopravců. Společnost BusLine, která se podstatným způsobem podílela na provozu některých linek, vypověděla smlouvu a od soboty tady nevyjede. 

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou ale nemá dostatečný počet řidičů, a někde proto dočasně prodlouží intervaly...


Největší omezení čeká linku číslo 12 (2. června 2017, Zdeněk Mazánek).

O ukončení provozu společnosti BusLine v systému liberecké městské dopravy se polemizovalo dlouhodobě. K rozvázání spolupráce BusLine přistoupil 26. července loňského roku poté, co mu nové vedení dopravního podniku odmítlo proplatit další fakturu na zpětný zisk. Původně měl podle smlouvy zajišťovat provoz až do konce roku 2019. Jasné rozhodnutí padlo tento týden s tím, že od soboty 26. ledna společnost BusLine po osmi letech přestane zajišťovat provoz některých linek městské hromadné dopravy v Liberci. Pro očekávaný výpadek dopravce sice nakoupil 11 ojetých autobusů Mercedes, ty ale v současnosti nemá kdo řídit. 

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou proto připravil změnu jízdních řádů. "Vlivem této skutečnosti vzniká dopravnímu podniku kapacitní ztráta, kterou se návrhem nových jízdních řádů snaží vyplnit do takové míry, aby dopad na dopravní obslužnost a cestující byl minimální," uvedl liberecký náměstek Jiří Šolc. Podle něj budou některé úpravy pouze dočasné a mohou být od března zrušeny v důsledku stabilizace potřebného počtu řidičů.

BusLine v liberecké MHD...
...se na zajištění některých linek podílel od 1. ledna 2011?
...disponoval 25 nízkopodlažními autobusy?


Mercedes ev.č. 432 na lince číslo 12 v Rumunské ulici (3. ledna 2019, Zdeněk Mazánek).

Patrně největší omezení čeká cestující na sídliště Rochlice, kde dojde v pracovních dnech i o víkendech k prodloužení intervalů. Zatímco ve špičkách bude interval prodloužen ze čtyř na pět minut, v dopoledním sedle budou intervaly prodlouženy z 10 na 12 minut. O víkendech pak budou intervaly na lince prodlouženy z 15 minut na 20, provoz ale bude celodenně zajištěn kloubovými autobusy. Linku čeká také zkrácení vybraných spojů jen do Zeleného Údolí.

Na lince číslo 14 budou ranní spoje do Polní vedeny nově tak, že se během jízdy v zastávce Pavlovice Letná změní na linku číslo 12 a budou pokračovat dále přes zastávku Polní. V pracovní dny dojde na lince k posunům či zrušení spojů. Intervaly se prodlouží také na linkách číslo 21, 22 a 25, naopak zavedeny budou nové spoje na linkách číslo 27 a 31. Bez náhrady bude zrušen jeden spoj linky číslo 36. Úpravy odjezdů se dotknou také školních linek číslo 51 a 52, na linkách číslo 15, 17, 24, 29, 33 a 34 pak dochází k posunům jednotlivých spojů, trasy se ale nemění.


Kloubový Mercedes ev.č. 315 v Rumunské ulici (3. ledna 2019, Zdeněk Mazánek).

V očekávání možné krize již loni přistoupil Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou k pořízení starších autobusů Mercedes-Benz ze severoněmeckého Schwerinu. Vedení dopravního podniku se po přijmutí výpovědi společnosti BusLine rozhodlo zajišťovat provoz liberecké části vlastními silami. Proto na podzim loňského roku pořídil ze Schwerinu pět standardních autobusů Mercedes-Benz Citaro O 530 I, které označil evidenčními čísly 429 až 433 a šest kloubových autobusů Mercedes-Benz Citaro O 530 G I, které získaly evidenční čísla 311 až 316. Vozy byly vyrobeny v roce 2004 a vyřazeny z provozu v roce 2017.

Jako první se na linkách městské dopravy objevil 12. prosince krátký Mercedes ev.č. 429, až 27. prosince ho následoval vůz ev.č. 432 a 28. prosince vyjel do provozu i první kloubový Mercedes ev.č. 315. Zatímco dopravce disponuje potřebným počtem autobusů, řidičů je i přes velkou náborovou kampaň stále málo. Situace se má ale brzy zlepšit. V lednu absolvuje kurz řidičů jedenáct nových uchazečů," poznamenal závěrem náměstek Jiří Šolc. 

Čtěte také...
- Expres Liberec: DP odkoupil čtvrnáct Mercedesů za 5,5 milionu (vydáno 12. října 2018).
  (zdroj: www.vlcoun.cz).


Mercedesy doplnily vozový park, nemá ale kdo řídit (28. prosince 2018, Zdeněk Mazánek).

Liberecký kraj teď

zdroj: http://www.anetliberec.org/

zdroj: http://www.anetliberec.cz/

Počasí Liberec - Slunečno.cz

Redakce Liberec:

207 liberecky
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček

Kontakt na redakci:
- liberecky@vlcoun.cz 

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Ptáme se vás:

Omezili jste v roce 2020 cestování vlaky Českých drah či jiných dopravců?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!