Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 Vsetínské nádraží letos
čeká velká proměna

 Ostravské Stadlerky samy
zastaví před překážkou

 Liberečany vozí čtveřice
nových autobusů SOR

Vozovnu doplní stání u Fibichovy. Dočasně

OLOMOUC - Tramvajová vozovna v centru Olomouce již kapacitně neodpovídá požadavkům na zajištění servisu. Město proto chce postavit úplně novou vozovnu. Než ale najde peníze na stavbu, musí situaci řešit jinak.

Dvacítka tramvají proto najde svůj přechodný domov na nově vybudované a částečně zastřešené ploše poblíž konečné Fibichova...


Prostor poblíž točny Fibichova, kde budou stát tramvaje (21. prosince 2015, Adam Dzvinčuk).

O nové vozovně pro tramvaje se v Olomouci hovoří již několik let. Ta současná v centru města se již nemůže nijak dál rozrůstat a kapacitně již nepostačuje nárokům na kvalitní údržbu a deponaci tramvají. Vzhledem k plánované výstavbě dalších tratí je již nyní jisté, že se zvýší také počet vozů, které již není kde odstavovat.

Problematikou současné nevyhovující vozovny tramvají se vedení města Olomouce několikrát zabývalo již v minulých letech. Stavba nové vozovny je nevyhnutelná. "S výstavbou vozovny počítá i nový územní plán, kde jsou pro tento účel rezervovány plochy dopravy při ulici Holická mezi železničními tratěmi 270 a 301," potvrdila Informačnímu portálu Vlčoun.cz Jana Doležalová z odboru kanceláře primátora.


Pozemek získalo město od SŽDC (21. prosince 2015, Adam Dzvinčuk).

Předpokládané investiční náklady dosahující 1,5 miliardy korun ovšem město nezvládne pokrýt ze svého rozpočtu, a proto hledá externí finanční zdroje. Ve hře jsou dotace jak české, tak i z evropských fondů. Případnou stavbu brzdí také nevyřešené majetkoprávní vztahy v uvedené lokalitě.

Neudržitelnou situaci se proto vedení města snaží vyřešit provizorně jinou cestou. "V rámci rekonstrukce železniční stanice Olomouc se vedení města dohodlo se Správou železniční dopravní cesty na odkupu pozemků po odstraněném manipulačním kolejišti v prostorách hlavního vlakového nádraží," uvedla Doležalová. V této ploše, která se bezprostředně nachází u tramvajového obratiště Fibichova, bude vybudováno odstavné a částečně zakryté kolejiště s kapacitou 20 tramvajových vozů. Stavba by mohla být realizována ještě letos.


Současná tramvajová konečná Fibichova (21. prosince 2015, Adam Dzvinčuk).

Dopravní podnik města Olomouc v současné době využívá pro odstavování tramvají původní areál v Koželužské ulici z roku 1899. Ten byl určený pro 45 tramvají, v 80. letech ale byla vozovna rozšířena o venkovní nekryté uzavíratelné stání přezdívané 'rubik' určené pro dalších 15 tramvají.

O nové vozovně se hovoří od roku 2009, kdy byla pro tramvajovou vozovnu určena plocha u Rolsberské ulice, východně od současně vytipované a zarezervované plochy. Tehdy se hovořilo o tom, že nová vozovna bude stát dvě miliardy a bude určena i olomouckým autobusům. Z tohoto projektu ale sešlo a nyní je ve hře levnější čistě tramvajová varianta.


Výjezd z Fibichovy, vpravo bude stání pro 20 tramvají (21. prosince 2015, Adam Dzvinčuk).

Olomoucký kraj teď

zdroj: http://dopravavolomouci.cz/kam1/out.jpg

zdroj: http://dopravavolomouci.cz/kam3/out.jpg

Počasí Olomouc - Slunečno.cz

Redakce Olomouc:

212 olomoucky
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček

Kontakt na redakci:
- olomoucky@vlcoun.cz 

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Olomouc na youtube:

Ptáme se vás:

Omezili jste v roce 2020 cestování vlaky Českých drah či jiných dopravců?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!