Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 Vsetínské nádraží letos
čeká velká proměna

 Ostravské Stadlerky samy
zastaví před překážkou

 Liberečany vozí čtveřice
nových autobusů SOR

Jízdenku na Jesenicku zaplatíte platební kartou

OLOMOUCKÝ KRAJ, JESENICKO - Převratná novinka začíná usnadňovat cestování v autobusech na Jesenicku v Olomouckém kraji. Cestující totiž mohou ve vybraných autobusech jízdné platit platební kartou.

Vedení Olomouckého kraje s kordinátorem integrované dopravy plánují další rozšiřování tohoto způsobu platby jízdného...


Cestující mohou na Jesenicku platit platebními kartami (2. února 2016, Olomoucký kraj).

Na čtrnácti autobusových linkách spojujících město Jeseník s přilehlými obcemi je nyní možné nejen ve vozidle platit jednotlivé jízdné bezkontaktní platební kartou, nýbrž si i přiřadit k této kartě časový kupón. Jesenicko je tak po dvou letech příprav prvním regionem v České republice, kde je podobný způsob odbavení zaváděn. 

"Jedná se prozatím o pilotní část většího projektu, v budoucnu bychom chtěli tímto způsobem zajistit odbavení v celém kraji, a to včetně MHD v jednotlivých městech," uvedl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Elektronické odbavení přináší cestujícím řadu výhod a navíc mohou vše realizovat se svojí stávající bezkontaktní platební kartou. Cestující si zaregistruje kartu v kanceláři či na webu dopravce a následně si k registrované kartě přiřadí časový kupón. Nákupy časových kupónů lze rovněž provést v e-shopu nebo v předprodeji v kanceláři.

Kupon si mohou cestující koupit z pohodlí domova

Pro další nákupy kupónů již využívá pouze e-shop dopravce. Návštěva prodejního místa je poté vyžadována pouze při prokazování nároku na slevu, například u žákovských jízdenek. "Rodič tak může ze své karty zaplatit jízdné celé rodině. Stačí jen, aby děti měly registrované vlastní platební karty, třeba předplacené, k těmto kartám pak rodič přiřadí časový kupón," dodal JaroslavTomík, ředitel KIDSOK.


Způsob úhrady je na jízdence uveden (2. února 2016, Olomoucký kraj).

Na Jesenicku měsíčně cestuje autobusy více než dvě stě tisíc, celý kraj pak má okolo 635 tisíc obyvatel, a proto je potenciál pro rozšíření těchto služeb veliký. "Pro naši společnost jsou projekty v dopravě jednou z priorit. Již jsme realizovali bezkontaktní nákupy jízdenek i v jiných krajích, ale toto je úplně poprvé, kdy je možné přiřaditk běžné platební kartě i časový kupón," upřesnil generální ředitel MasterCard Miroslav Lukeš. Bezkontaktní placení se bleskově rozšiřuje ve všech obchodních segmentech, rychlý rozvoj nastává také v akceptaci platebních karet v dopravě.

"Po úspěšných projektech například v Plzeňském a Karlovarském kraji se teď nově podílíme na zavádění této technologie i na Jesenicku," řekl Michal Cádra, projektový manažer České spořitelny zodpovědný za platební strategii. Češi jsou ve využívání bezkontaktních karet na špičce celosvětově. Díky spárování čísla karty pak společnost GlobalPaymentsEurope společně s Telmaxem vytvořili systém, jenž přináší cestujícím snadné odbavení.

Řidič pozná majitele kuponu podle fotky na obrazovce

Důraz je kladen na jednoduchost, a to jak pro cestující, kteří využijí webový e-shop pro nákup časových kupónů, tak i pro řidiče. "Elektronické odbavení cestujícího probíhá řádově v několika sekundách. Při prokazování slevy jízdného se při přiložení karty objeví řidiči na obrazovce fotografie cestujícího, podle které jej autorizuje," doplnil Miroslav Slavík, obchodní ředitel společnosti Telmax.


Autobusy s možností platby jízdného kartou jsou označeny (2. února 2016, Olomoucký kraj).

Arriva má na Jesenicku 50 autobusů vybavených terminálem pro platbu kartou. "Je to vůbec první region v zemi, který přešel na tuto novou technologii tak masivně," uzavřel generální ředitel Arriva Daniel Adamka. "Před rokem jsme začali nabízet platby kartou na dálkové lince Jeseník – Praha, za tu dobu už je využilo několik tisíc cestujících. Chci, aby se tato technologie dál rozšiřovala, jak jen to půjde. Pípnout kartou u řidiče je mnohem snazší než lovit drobné. Platit kartou v autobuse bude brzy běžné stejně jako v supermarketu."

Mezi čtrnáctkou linek, kde můžete nově bezkontaktní kartou platit, patří i páteřní linky Jeseník - Zlaté hory a Jeseník - Bílá Voda. Dále to platí například u spojů do Šumperku, Lipové-lázní, Bělé pod Pradědem či Vidnavy. Na projektu spolupracují také Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje, Arriva Morava, Česká spořitelna, GlobalPaymentsEurope, IngenicoGroup a Telmax.


Nejprve je nutné spárovat platební kartu s údaji cestujícího (2. února 2016, Olomoucký kraj).

Olomoucký kraj teď

zdroj: http://dopravavolomouci.cz/kam1/out.jpg

zdroj: http://dopravavolomouci.cz/kam3/out.jpg

Počasí Olomouc - Slunečno.cz

Redakce Olomouc:

212 olomoucky
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček

Kontakt na redakci:
- olomoucky@vlcoun.cz 

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Olomouc na youtube:

Ptáme se vás:

Omezili jste v roce 2020 cestování vlaky Českých drah či jiných dopravců?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!