Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 Vsetínské nádraží letos
čeká velká proměna

 Ostravské Stadlerky samy
zastaví před překážkou

 Liberečany vozí čtveřice
nových autobusů SOR

Ústečané si prohlédli nové parciální trolejbusy

ÚSTÍ NAD LABEM - Dopravní podnik města Ústí nad Labem dnes na Mírovém náměstí oficiálně představil nové parciální trolejbusy. Veřejnost se mohla podívat i do autobusů pořízených v závěru loňského, ale i předloňského roku.

Zatímco autobusy již jezdí, s parciálními trolejbusy se budou cestující potkávat od zítřka, kdy je začne dopravce postupně vypravovat...


Nové parciální trolejbusy byly představeny Ústečanům (30. ledna 2020, František Živnůstka).

Na Mírovém náměstí bylo od 8.00 do 15.00 hodin vcelku rušno. Dopravní podnik tady vystavil celkem 4 zástupce nových vozidel, která v uplynulých letech pořídil. Kromě nových autobusů Urbanway pořízených v závěru loňského roku a kloubových autobusů stejné značky, které vyjely do provozu již v lednu loňského roku, byly v hledáčku zájemců především parciální trolejbusy, první svého druhu v Ústí nad Labem. Celkem devět nových trolejbusů bylo po několika letech diskusí a plánovaných nákupů nakonec dodány v prosinci loňského roku.

Parciální trolejbusy Škoda 27Tr, které dopravní podnik pořídil jako přípravu pro organizaci dopravy během uzavření mostu Doktora Edvarda Beneše, umožňují jízdu také mimo trolejové vedení. Jsou totiž vybaveny bateriemi, takže jsou schopny jezdit až pět kilometrů v režimu elektrobusu. "Tohle řešení je u dopravních podniků stále oblíbenější. Díky bateriovému pohonu může snadno dopravce trolejbusem obsloužit trasy mimo tradiční linky," sdělil obchodní manažer Škoda Electric Radek Kapr.


Pohled na dva z devíti nových trolejbusů (30. ledna 2020, František Živnůstka).

Trolejbusy pro Ústí nad Labem mají podle společnosti Škoda komfortní výbavu. Vozy disponují kamerovým systémem, který sleduje dění uvnitř i vně trolejbusu, USB nabíječkami, nebo třeba systémem kneeling, kdy se v zastávce trolejbus nakloní k hraně nástupiště či chodníku a tím usnadní nástup a výstup cestujících. "Novinkou oproti předešlým dodávkám trolejbusů, kterou jistě cestující ocení, bude určitě celovozová automatická klimatizace nebo nové provedení sedaček, které budou mít plastové opěradlo a koženkové sedadlo," uvedl Petr Dolejš, vedoucí střediska údržby trolejbusů.

"Parciální trolejbusy s pomocným bateriovým pohonem byly primárně pořízeny pro zajištění dopravní obslužnosti městského obvodu Střekov při plánované celkové rekonstrukci mostu Doktora Edvarda Beneše," doplnil Roman Pospíšil, náměstek výkonného ředitele pro dopravu. Cena jednoho trolejbusu činí téměř 17 milionů korun, cena celkového kontraktu tak přesahuje 152 milionů korun. Trolejbusy budou do provozu zařazovány postupně již od zítřka, 31. ledna.

Další fotografie...
- Fotogalerii z představení nových vozidel najdete na facebookové stránce Vlčoun.cz.
  (zdroj: www.facebook.com/vlcoun.cz).


Moderní interiér s lehce omyvatelnými sedačkami (30. ledna 2020, František Živnůstka).

Pravidelná obnova vozového parku, nastartovaná v roce 2015 masívním nákupem nových trolejbusů a autobusů, pomáhá zajistit více spojů nízkopodlažními vozidly, které umožňují snadné nastupování a vystupování. "Další navýšení počtu nízkopodlažních vozů v ulicích města ocení nejen maminky s kočárky, ale i senioři a osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Průběžná obnova vozidlového parku je pro nás velice důležitá a potřebná," podotkl již dříve výkonný ředitel Dopravního podniku města Ústí nad Labem Libor Turek. 

Pořízení a zařazení nových parciálních trolejbusů do provozu umožní dopravci vyřadit přestárlé trolejbusy typu 15Tr, kdysi nosný systém ústecké trolejbusové dopravy. V současné době lze v ulicích krajské metropole spatřit trolejbusy tohoto typu vyrobené již v roce 1992, tedy téměř před třiceti lety. Právě tyto trolejbusy v nejbližších týdnech v běžném provozu úplně dojezdí. Dosud se snažil dopravní podnik vozový park omlazovat generálními opravami a modernizacemi.


V trolejbusech nechybí prostor pro dva kočárky (30. ledna 2020, František Živnůstka).

Kromě parciálních trolejbusů byly na Mírovém náměstí prezentovány také zbrusu nové autobusy. Pětici nízkopodlažních autobusů Urbanway s pohonem na stlačený zemní plyn v centru města prezentoval autobus ev.č. 98. Dvounápravové, třídveřové, nízkopodlažní autobusy s obsaditelností až 84 osob pořídil dopravní podnik v závěru loňského roku, kdy také ještě vyjely do provozu. Garantovaná životnost autobusu je minimálně 10 let v městském provozu, ani v těchto vozech nechybí celovozová klimatizace. Cena jednoho dodaného autobusu je 7,4 milionu korun. 

Mezi zbrusu novými autobusy a trolejbusy byl prezentován také kloubový autobus Urbanway ev.č. 808. Pět těchto vozů pořídil dopravní podnik v závěru roku 2018, dva měsíce stály v předlických garážích. První z nich vyjely během vydatného sněžení zkraje ledna loňského roku. Autobusy jsou vybaveny dvěma pozicemi pro invalidní vozík nebo kočárek, vybavené předepsaným zádržným systémem a výklopná plošina pro vozíčkáře ve druhých dveřích vozidla.


Prezentovány byly i nové autobusy a dispečerský vůz  (30. ledna 2020, František Živnůstka).

Masívní obnova vozového parku se v Ústí nad Labem rozeběhla v roce 2015, kdy došlo k prvnímu výraznému omlazení vozového parku. "Škoda Electric je tradičním dodavatelem trolejbusů pro Ústí nad Labem, poslední dodávka z plzeňské firmy se datuje z roku 2015, kdy pro tamní dopravní podnik dodala celkem 26 nových vozidel," připomněl obchodní manažer Škoda Electric Radek Kapr. V roce 2016 pak do Ústí nad Labe dorazilo 30 autobusů Iveco Urbanway, díky kterým mohly být vyřazeny nejstarší Citybusy. Poslední větší dodávkou pak bylo v roce 2018 dodání pěti kloubových Urbanwayů.

Čtěte také...
- První z šestadvaceti nových trolejbusů je v Ústí (vydáno 11. července 2014).
- Novotou zářící trolejbus odjezdil první směnu (vydáno 2. srpna 2014).
- Komplet! Všech 26 nových trolejbusů je v Ústí (vydáno 25. září 2015).
- Ústí koupí 8 nových autobusů a 9 trolejbusů (vydáno 13. září 2017).
- Ústí koupí dalších 24 trolejbusů a autobusů (vydáno 14. března 2018).
- V Ústí nad Labem vyjely kloubové Urbanwaye (vydáno 14. ledna 2019).
  (zdroj: www.vlcoun.cz).


Na zadních čelech vozů nechybí zajímavý text (30. ledna 2020, František Živnůstka).

Ústecký kraj teď

zdroj: http://www.kr-ustecky.cz/

zdroj: http://www.chmi.cz/

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Redakce Ústí nad Labem:

210 vysocina
Krajská redakce Vlčoun.cz:
- Filip Vlček
- František Živnůstka
- David Koritenský
- Margita Koritenská
- Miroslav Hruška
- Michal Fořt
- Ladislav Grepl

Chcete posílit náš tým?
Možná hledáme právě vás!
Více informací zde.

Ptáme se vás:

Omezili jste v roce 2020 cestování vlaky Českých drah či jiných dopravců?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!