Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Inzerce

Vybíráme napříč z krajů...

 Vsetínské nádraží letos
čeká velká proměna

 Ostravské Stadlerky samy
zastaví před překážkou

 Liberečany vozí čtveřice
nových autobusů SOR

Brno osloví architekty, aby navrhli nové nádraží

BRNO - Soutěž o návrh nového hlavního nádraží pro Brno má za sebou pomyslné zahřívací kolo. Odborná porota ze 46 zaslaných portfolií vybrala devět účastníků, kteří se připojí ke třem již dříve osloveným.

Výzvu k podání návrhů tak obdrží 12 architektonických kanceláří, ti pak mají šanci do začátku března nabídnout svůj projekt...


Brněnské hlavní nádraží je blíže velké změny (13. března 2018, Filip Vlček)

"Jižní část Brna čekala na svou příležitost k rozvoji už dost dlouho a mezinárodní soutěž ji věřím přinese. Dohodli jsme se se Správou železnic, že přímo oslovíme tři experty, kteří mají zkušenosti s velkými dopravními stavbami. Jsou to tvůrci nádraží ve Vídni, Rotterdamu a Berlíně. Potěšilo mě, že všichni svou účast potvrdili. Laťka je nastavená opravdu vysoko a skýtá naději, že Brno bude mít nejmodernější nádraží v Evropě," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonická dvoufázová užší projektová soutěž o návrh nového hlavního nádraží v Brně byla vyhlášena 31. srpna letošího roku, zadavatelem je město Brno a Správa železnic. Do 19. října běžela lhůta pro podání žádostí o účast; za zhruba měsíc a půl se jich v Kanceláři architekta města Brna sešlo celkem 47. Při přezkoumání bylo zjištěno, že dvě žádosti jsou totožné, soutěžní porota jich tedy nakonec posuzovala 46.


Dopravní uzel je zatím v těsné blízkosti centra města (13. března 2018, Filip Vlček)

„Porota při hodnocení předložených žádostí postupovala podle soutěžních podmínek a hodnotila portfolia referenčních prací podle míry naplnění kritéria »celková urbanisticko-architektonická kvalita návrhu včetně dopravního řešení«. Vybíralo se celkem ve třech kolech a nakonec bylo v závěrečném hlasování potvrzeno devět účastníků, kteří budou moci podat návrh v 1. fázi soutěže,“ popsal 1. náměstek primátorky Petr Hladík. Radní dnes výzvu k podání návrhů schválili.

Jedná se předem vybrané kanceláře zadavatelem, a to Albert Wimmer ZT-GmbH, Benthem Crouwel Architects a gmp International GmbH. Soutěžní porota následně vybrané také dalších devět kanceláří, a to Sdružení Pelčák a partner architekti – Müller Reimann Architekten, ingenhoven architects GmbH Architektonická kancelář Burian-Křivinka, architekti Koleček-Jura, Grimshaw Architects LLP + AFRY CZ s.r.o., Snøhetta Architecture Landscape Architecture, Diller Scofidio + Renfro, OMA ME B.V., BIG - Bjarke Ingels Group + A8000 s.r.o., Marc Mimram Architecture & Associés a MVSA Architects + JIKA-CZ s.r.o. + KCAP Architects &Planners.


Projekt nového nádraží nyní zpracuje 12 architektů (13. března 2018, Filip Vlček)

"Zasedání soutěžní poroty bylo organizováno jako online videokonference, která se konala 30. října. Nad portfolii jsme diskutovali asi čtyři hodiny a hodnotili jsme je zejména s ohledem na komplexnost referenčních prací, respektování kontextu místa a důraz na trvalou udržitelnost řešení vzhledem k životnímu prostředí a veřejným prostranstvím," nastínil radní pro územní plánování a rozvoj města Filip Chvátal.

Porota se předběžně dohodla, že hodnoticí zasedání 1. fáze soutěže se podle soutěžních podmínek uskuteční 4. a 5. března příštího roku. "Poté bude následovat 2. fáze, do níž postoupí čtyři účastníci, kteří návrhy dopracují do větší podrobnosti. Znovu bychom se nad nimi měli sejít v červnu a vybrat vítěze,“ upřesnil následující postup ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.


Brněnské hlavní nádraží čeká velký přesun (13. března 2018, Filip Vlček)

Železnice teď

Kubova Huť:
zdroj: https://www.sumavanet.cz/

Kořenov:
zdroj: http://www.zubacka.cz/

Tip na další webkamery
nám pošlete na mail!

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

Ptáme se vás:

Omezili jste v roce 2020 cestování vlaky Českých drah či jiných dopravců?
 

Naši mediální partneři:

      

20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!