Get Adobe Flash player

Vlčoun.cz na facebooku

Lajkněte náš facebook...

Inzerce

20191001 csad vsetin 01

Vybíráme napříč z krajů...

 Na Rail Business Days
ukáží první bateriový vlak

 Pražské metro důstojně
oslavilo 50 let provozu

 Pardubice od Škody koupily
další trolejbusy 32Tr

 Táborští strojvedoucí
se školí na RegioFoxech

Startuje sezóna turistických vlaků v okolí Prahy

ČESKÁ REPUBLIKA - O víkendu 23. a 24. března bude na železnici ve Středočeském kraji i Praze zahájena nová turistická sezóna. Zájemci se mohou těšit na tradiční jízdy do turisticky atraktivních míst, ale i na nové trasy.

Vedle již osvědčených jízd do Posázaví letos zamíří parní vlaky do Dobříše nebo do Rožmitálu pod Třemšínem. Sezóna na železnici potrvá do 28. října...


Ilustrační foto (nedatováno, České dráhy)

"Provoz výletních vlaků letos zahájíme o víkendu 23. a 24. března. I letos si cestující budou moci naplánovat výlet oblíbenými turistickými vlaky do malebné krajiny Brd a Českého ráje nebo výletním vlakem Cyklohráček do oblasti Slánska. U Cyklohráčku se nám zároveň osvědčily speciální prázdninové jízdy do dalších míst nejen ve středních Čechách a u tohoto modelu zůstaneme i letos," řekl Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu s tím, že z nabídky si vybere každý, ať už jsou to rodiny s dětmi, fanoušci železnice, turisté či cyklisté.

Fanoušci parních vlaků se v průběhu sezóny mohou těšit na řadu nostalgických jízd. "Parní vlaky jsou mezi cestujícími velice oblíbené. Jen v loňském roce těmito vlaky cestovalo na šest tisíc lidí. Letos se cestující mohou těšit na větší pohodlí. Některé vozy historické soupravy, která zajišťuje většinu nostalgických vlaků, totiž prošly před letošní sezónou rekonstrukcí," doplnil ředitel Oblastního centra obchodu Střed Českých drah Jakub Goliáš. Řada turisticky atraktivních míst ve Středočeském kraji je dostupná díky rozšiřující se síti cyklotras i z nádraží.


Ilustrační foto (nedatováno, ROPID)

"Cesta vlakem a následný výlet na kole se tedy přímo nabízejí. Každý rok se navíc snažíme naši síť cyklostezek rozšířit o další upravené úseky. S potěšením musím říci, že mix průběžného dobudovávání stezek, jejich dostupnost z množství železničních stanic a řada přírodních i architektonických krás, dělá z našeho kraje skutečně atraktivní region," konstatovala Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje. Speciální turistické vlaky nabízejí skvělou příležitost nejen pro Pražany, jak se dostat do těch nejatraktivnějších míst Středočeského kraje a zároveň si užít i samotnou cestu. "Stále se rozšiřující nabídka možností cestování s kolem je pak ideální pro plánování cyklovýletů, které mohou lidé začít na jednom místě a skončit na jiném, a díky vlaku se s kolem dostat i do vzdálenějších lokalit, jako jsou Brdy nebo Český ráj," doplnil náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Letos už pojedenácté vyrazí z Prahy do Slaného náš společný výjimečný vlak pro malé i velké výletníky Cyklohráček. "Netradiční zážitek už ze samotné cesty nabízí čtyři speciálně upravené vagóny tažené barevnou lokomotivou. Velmi mile nás překvapil také zájem o speciální letní jízdy do různých nejen středočeských destinací během všedních prázdninových dnů. I pro letošní prázdniny tak chystáme 14 jízd do těch nejhezčích míst středních Čech," podotkl ředitel ROPID Petr Tomčík.


Ilustrační foto (nedatováno, České dráhy)

"V letošní turistické sezóně se cestující ve Středočeském kraji mohou těšit na celou řadu akcí. Zde bych rád zmínil zejména Regionální den PID v Benešově u Prahy, který třetí dubnovou sobotu nabídne návštěvníkům jízdu historickými autobusy, zvláštními vlaky a bohatý doprovodný program. Bude zde mimo jiné možnost prohlédnout si novou třívozovou jednotku RegioPanter 640.2 v nátěru PID. Tyto jednotky budou postupně nasazovány již během letošního roku na spěšné vlaky linky R41 z Prahy do Kolína a Kutné Hory a osobní vlaky linky S4 z Prahy do Kralup nad Vltavou, Roudnice nad Labem a dál až do Ústí nad Labem," uvedl Zdeněk Šponar, ředitel IDSK.

Nostalgické jízdy letos nově do Dobříše a Rožmitálu pod Třemšínem

Výchozí stanicí nostalgických jízd bude v metropoli opět stanice Praha-Vršovice. V turistické sezóně 2024 zůstávají v nabídce parní vlaky „Párou Posázavím“, které pojedou po již tradiční okružní trase z Prahy-Vršovic přes Davli do Týnce nad Sázavou a zpět přes Čerčany do Prahy. První jízda je naplánovaná již na Velikonoční neděli 31. března, další pak na 5. května a 13. října. Na konci prázdnin, 31. srpna, bude vypraven historický vlak s názvem „Párou na Tankový den v Lešanech“, který pojede z Prahy přes Davli a Krhanice do Týnce nad Sázavou. Ocení ho nejen návštěvníci tradiční akce plné vojenské techniky, ale i výletníci směřující do Posázaví. Vlak se vrátí po stejné trase zpět do Prahy-Vršovic.


Ilustrační foto (nedatováno, České dráhy)

Letošní novinkou je také jízda nostalgického vlaku s názvem „Párou na Dobříš“. Po delší době opět nabízíme milovníkům krás brdských lesů tuto dříve oblíbenou trasu. Tato parní jízda se uskuteční 4. května a 12. října. Další novinkou bude také nostalgický vlak z Příbrami s názvem „Párou do Rožmitálu pod Třemšínem“, který pojede 27. července přes Březnici do Rožmitálu pod Třemšínem a zpět. U tohoto vlaku se počítá v Příbrami s možností přestupu z výletního vlaku „Cyklo Brdy“ ve směru od Prahy a Berouna, což bude možné i pro cestu zpět. Na všechny parní vlaky bude i letos možné zakoupit v předprodeji jízdenky s rezervací místa v e-shopu a ve všech pokladnách ČD.

Na výlet Cyklohráčkem a vlaky Český ráj a Cyklo Brdy

Do 11. sezóny letos vstoupí oblíbený výletní vlak Cyklohráček. Stejně jako v předchozích letech bude jezdit opět o sobotách, nedělích a státních svátcích od 23. března do 28. října 2024. Vlak bude opět možné využít k výletu do oblasti Slánska. Ve dnech 20. dubna, 25. května, 29. června, 27. července, 24. srpna a 28. září bude prodloužen až do Zlonic. V provozu budou opět dva páry vlaků. První dopolední spoj do Slaného bude svou jízdu tradičně zahajovat na pražském hlavním nádraží. Novinkou je, že letos bude z důvodu výlukových prací dopolední spoj ze Slaného svoji jízdu končit a odpolední spoj do Slaného začínat na nádraží Praha-Smíchov. 


Ilustrační foto (nedatováno, ROPID)

Podobně jako v minulém roce bude od 9. července do 22. srpna provoz Cyklohráčku rozšířen o úterní a čtvrteční jízdy. Vlak v tyto dny vyrazí do dalších míst nejen ve středních Čechách a cestující tak mohou tímto vlakem zavítat například do Dobříše, Českého Šternberka, Kácova, Lužné u Rakovníka, Mladé Boleslavi či Nelahozevsi. Celkem se bude jednat o 14 vlakových výletů. I v letošní sezóně budou České dráhy vypravovat o víkendech a státních svátcích v období od 23. března do 28. října 2024 vlak „Český ráj“. Ten zaveze cestující z hlavního města na výlet nejen za Rumcajsem do Jičína, ale i do oblasti Prachovských skal nebo Hruboskalska. Vlak je určen pro pěší i cykloturisty a letos bude nově odjíždět z pražského hlavního nádraží v 8.54 hodin.

Jezdit bude také vlak „Cyklo Brdy“, který ve stejném období sveze výletníky a cykloturisty nejen do malebné přírody Brd, ale i do hornického města Příbram nebo na zámek v Březnici a Blatné. Vlak bude odjíždět z Prahy hlavního nádraží v 8.19 hodin V letošním roce budou opět vypravovány výletní vlaky v období od 27. dubna do 29. září mezi Březnicí a Rožmitálem pod Třemšínem. Ve stanici Březnice bude možné využít návaznosti na vlak „Cyklo Brdy“, a to v obou směrech. Turisté tak mohou s využitím těchto vlaků navštívit zajímavosti města Rožmitálu pod Třemšínem, ale i poznávat okolní malebnou přírodu Brd.


Ilustrační foto (nedatováno, Petr Tylšar)

Železnice teď

Kubova Huť:
zdroj: https://www.sumavanet.cz/

Kořenov:
zdroj: http://www.zubacka.cz/

Tip na další webkamery
nám pošlete na mail!

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

Ptáme se vás:

Preferujete klasické linky trolejbusů pod trolejovým vedením a nebo jste spíše pro parciální trolejbusy mimo troleje?
 

Naši mediální partneři:

      
20170702 spoluprace dopravacek

Kvalitní české firmy a zajímavé akce v dopravě:

    20160301 banner down 03 20160301 banner down 04 
Chcete být vidět na tomto místě a oslovit tak tisíce návštěvníků měsíčně? Napište nám a dozvíte se více!